Kontrolka silnika (MIL)

Posted by      01/06/2021 13:28:52    2 Comments
Kontrolka silnika (MIL)

Lampka kontrolna MIL ma za zadanie ostrzec kierowcę o wystąpieniu problemu z układem napędowym pojazdu. Standardowo lampka kontrolna zapala się po włożeniu kluczyka i obróceniu go w położenie uruchamiające silnik pojazdu. Kilka sekund po uruchomieniu silnika kontrolka gaśnie. Jeśli lampka nadal świeci oznacza to, że występuje problem z pojazdem. Kontrolka MIL jest związana przede wszystkim z układem napędowym, silnikiem i skrzynią biegów.

Za każdym razem, kiedy komputer zapala kontrolkę silnika, kod usterki (DTC), jest zapisywany w pamięci komputera, który odpowiada usterce.

W przypadku stałego świecenia lampki nie ma powodu do natychmiastowej diagnostyki, jednak awaria powinna zostać zweryfikowana w najbliższym czasie, zanim pojawią się poważniejsze problemy. Jeśli komputer wykryje prawdopodobieństwo poważnej awarii, lampka przechodzi w tryb migania podczas pracy silnika. Ta usterka wymaga natychmiastowej diagnostyki. Usterki powodujące miganie kontrolki MIL mogą spowodować poważne uszkodzenie silnika.

Różne typy usterek mogą spowodować zaświecenie się kontrolki, przykładowo:

 • nie zamknięty zbiornik paliwa,
 • zatankowanie złej jakości paliwa,
 • awaria w systemie zapłonowym,
 • i inne.

Dlatego też tak ważne jest sprawdzenie jaki kod usterki silnika został zarejestrowany przez pojazd, a następnie zresetowanie systemu poprzez kasowanie usterek.

  • Avatar
   Jacek
   lis 12, 2020

   No warto zwracać uwagę na te wszystkie kontrolki, żeby przypadkiem się nie przejechać.

   • Avatar
    Grzegorz
    lis 12, 2020

    A jest ktoś, kto nie zwraca na nie uwagi?

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
* Komentarz: